Vodní kapky míří do afrického Konga na obnovu studní s pitnou vodou

Již pátým rokem spolupracují Energie AG Bohemia s Diecézní charitou České Budějovice na humanitárním projektu Vodní kapky. Ty pomáhají v africkém Kongu s tolik potřebnou obnovou studní a čerpadel na pitnou vodu. Kolik peněz jde na obnovu studní a další informace se dočtete zde.

Záštitu nad projektem převzala náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská. Vodohospodářská společnost Energie AG Bohemia se zavázala přispět jedním haléřem ze svého zisku za každý prodaný m3 vody. Za rok 2013 to činí 121 673 Kč pro Kongo, které zástupci vodohospodářské společnosti slavnostně předali ve středu 15. ledna 2014 ředitelce Diecézní charity České Budějovice Michaele Čermákové. Děkujeme!

Kromě pomoci v Kongu pomáhají druhým rokem Vodní kapky i v České republice. Pomoc je zaměřena na podporu neziskových organizací, pro letošní rok se jedná o celkovou částku 260 700 Kč na rok 2014 od společnosti Energie AG Bohemia. Z toho dostala např. Diecézní charita České Budějovice 10 000 Kč. Použije je na rozšíření kapacity Domu sv. Františka pro seniory ve Veselí nad Lužnicí. Děkujeme!

Jak se peníze dostanou v Africe tam, kam mají?

To, že se peníze dostanou v daleké středoafrické zemi přesně tam, kam mají, zajišťuje Diecézní charita České Budějovice ve spolupráci s Caritas der Diözese Linz (Rakousko). Rakouská charita má přímo v Kongu, v oblasti Kilwa-Kasenga několik projektů humanitární pomoci, mezi nimi projekt s názvem: „Právo na čistou vodu“. Právě tady se využijí peníze z České republiky.

Proč zrovna voda v Kongu?

„Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je příčinou 80ti procent všech nemocí a více než třetiny všech úmrtí na jihu světa nedostatečné zásobování vodou. Odhaduje se, že z důvodu nedostatečné hygieny a špinavé vody ročně zemře 1,5 miliónů dětí ve věku do pěti let.

Navíc je nedostatek vody příčinou chudoby a zbídačování rodin: v mnoha zemích, především ve venkovských oblastech Afriky, musejí ženy a dívky strávit mnoho hodin tím, aby donesly vodu ze vzdálených studní a vodních toků. Tohoto času se pak nedostává pro další práce a školní docházku. V městských oblastech jsou chudší vrstvy obyvatelstva často nuceny nakupovat vodu od soukromých prodejců vody, přičemž je tato voda mnohokrát dražší než voda z vodovodních kohoutků, která je k dispozici ve čtvrtích, kde žijí majetní obyvatelé.“ uvádí na stránkách www.vodnikapky.cz společnost Energie AG Bohemia.

Text: Věrka Michalicová