Půjčky na vánoční dárky nejsou rozumné
Vánoce nejsou jenom svátky klidu a pohody, ale i příležitost pro různé společnosti, které podbízivými reklamami téměř vnucují lidem údajně výhodné úvěry na nákup vánočních dárků.
Před tím však varují pracovnice Poradny Eva při českobudějovické Diecézní charitě, k jejichž hlavním úkolům patří pomoc zadluženým rodinám, protože hrozí nebezpečí, že lidé nebudou mít později peníze na splátky. „Kvůli dovoleným a Vánocům by se nikdo neměl zadlužovat,“ zdůrazňuje vedoucí Poradny Eva Lucie Kolářová.
Nedůvěryhodně působí podle ní hlavně inzeráty, které nabízejí výhodné půjčky s nízkými splátkami, s výhodným úrokem na Vánoce všem, seniorům, matkám na mateřských dovolených, lidé nemusí mít doložené příjmy, a nevadí ani zápis v registru dlužníků a navíc není uveden název firmy. „Tyto nabídky jsou na první pohled velmi lákavé, ale je potřeba dát si pozor, co je za tím, jaké jsou ve s skutečnosti podmínky nabízeného úvěru. Ty by si lidé měli důkladně přečíst. Půjčka je v každém případě nakonec velice drahá,“ upozorňuje vedoucí.
A jaká jsou úskalí takových smluv, čemu by se zájemci o půjčku měli hlavně věnovat? „Především výši úroků a výši tzv. roční procentní sazby nákladů (RPSN), což musí být ze zákona uvedeno v každé smlouvě, Pozor také na nepřiměřené sankce při nesplácení, např. pokuty nebo blankosměnky, a také na to, jestli smlouva obsahuje rozhodčí doložku. V tom případě řeší spory mezi věřitelem a dlužníkem místo soudu rozhodce, což nemusí být pro toho, kdo si půjčil peníze, výhodné, protože existují rozhodčí centra zakládaná soukromými firmami, která mají tendenci chovat se klientelisticky,“ varuje Kolářová.
Sociální pracovnice z Poradny Eva Radka Posekaná, která se věnuje dluhovému poradenství, upozorňuje na fakt, že postavení dlužníků se v letošním roce výrazně zhoršuje. „Věřitelé a exekutoři nejsou ochotni vycházet dlužníkům vstříc, chybí u nich dřívější benevolence k odkladům či snížení splátek,“ řekla. Ta dále přibližuje jednání peněžních ústavů v případě nesplácení půjček. „Okamžitě tyto pohledávky předávají vymahačským firmám, které si pak naúčtují další a docela výrazné částky. My se sice s našimi klienty snažíme s nimi vyjednávat, ale je to velice těžké,“ řekla.
Rovněž velmi nebezpečné pro dlužníky jsou praktiky některých finančních společností. „Někdy chtějí takový úrok, že se dá mluvit o lichvě. Bohužel naše zákony zatím jejich výši nijak neomezují, takže to záleží čistě na dohodě věřitele a dlužníka. I když to se má změnit a zákon, by měl stanovit maximálně možné úroky při půjčkách,“ uzavřela Posekaná.
Kontakty:
Lucie Kolářová, vedoucí Poradny Eva,
Radka Posekaná, sociální pracovnice Poradny Eva,