Potíže dlužníků se letos dále prohlubují

Potíže dlužníků se letos dále prohlubují

Ekonomická krize neustupuje a hodně práce proto mají i pracovníci českobudějovické Diecézní charity, kteří pomáhají dlužníkům, z nichž mnozí jsou dlouhodobě nezaměstnaní. „Za první pololetí letošního roku se na sociální pracovnice Poradny Eva obrátilo 72 klientek, které měly problémy s dluhy,“ upřesnila terénní sociální pracovnice poradny Iveta Úlehlová Švecová.

Podle ní byla většina konzultací opakovaná. „To vzhledem k tomu, že dluhová problematika je komplikovaná a časově náročná. Klientky často nemají o svých dluzích přehled, proto je důležité na začátku spolupráce zmapovat a projít všechny dluhy,“ řekla Úlehlová Švecová.

Sociální pracovnice Poradny Eva vnímá situaci na trhu práce jako alarmující. Zvláště pak pro klientky, které se potýkají s dluhy, může být ztráta zaměstnání až devastující. „Při ztrátě zaměstnání je nutné se zaevidovat na příslušném úřadu práce, popřípadě v pracovních agenturách. Důležité je v takové situaci neztratit motivaci pro hledání nového zaměstnání, brigády nebo krátkodobého zaměstnání,“ vybízí pracovnice poradny.

Ty, kteří se dostanou kvůli ztrátě zaměstnání do svízelné finanční situace, však důrazně varuje před tím, aby svoje problémy řešili zadlužováním. „Ve chvíli, kdy zadlužený člověk ztratí zaměstnání, stávají se dluhy velkou hrozbou. Neustálý strašák vysokých úroků, vymáhacích agentur a také exekutorů, může zadluženého člověka svézt k dalším půjčkám, kterými se snaží hradit předchozí dluhy. Toto jednání se stává pro dlužníky typickým a odborně je nazýváno jako dluhová past,“  upozorňuje pracovnice.

 Náklady na tyto půjčky zdaleka převýší původní potřeby a při nemožnosti splácet narůstají penále a pokuty. Situace pro klientky, které jsou zadlužené, může být tak zoufalá, že se obrátí na lichváře, pochybné poskytovatele půjček   apod. „Stává se tak především ve chvílích, kdy klientky nemají peníze na úhradu nájmu, popř. nákup potravin, oblečení pro děti, školních pomůcek apod. Tyto půjčky jsou však velice nebezpečné hlavně v případě nemožnosti splácet výší úroků a pokut za nedodržení podmínek,“ řekla Iveta Úlehlová Švecová.

Ve chvílích, kdy se lidem sníží příjem, je proto nutné zmapovat příjmy a výdaje. Omezit nákup drahých věcí a zaměřit se především na hrazení plateb za bydlení, nákup potravin apod. Dále mají mimo podpory v nezaměstnanosti by lidé bez práce měli využívat systém dávek státní sociální podpory vedených na úřadech práce.

Kontakty
Lucie Kolářová, vedoucí poradny Eva
Mgr. Iveta Úlehlová Švecová, terénní sociální pracovnice Poradny EVA