Oběti domácího násilí se často vracejí k trýznitelům

Oběti domácího násilí se často vracejí k trýznitelům

Oběti domácího násilí mnohdy neřeší z různých důvodů svou vážnou situaci. Často stahují trestní oznámení a vracejí se k těm, kteří na nich ještě donedávna páchali násilí.

To je jeden z poznatků, o kterých spolu diskutují odborníci na domácí násilí. Scházejí se postupně v různých městech Jihočeského kraje během února, března a dubna letošního roku.

Pracovníci Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím při Diecézní charitě České Budějovice, zástupci z řad Policie ČR, městských úřadů a Oddělení sociálně právní ochrany dětí, okresních soudů, okresních státních zastupitelství, Probační a mediační služby ČR a dalších organizací. Ti všichni jsou členy tzv. interdisciplinárních, mezioborových, týmů pro řešení domácího násilí. Odborníci se doposud sešli, nebo ještě sejdou, ve městech Tábor, Prachatice, Jindřichův Hradec a Strakonice.

Zaměstnanost v daném regionu bývá také tématem diskuse. Zaměstnání pomáhá řešit finanční problémy a zvyšuje šance na to, aby se oběť násilí, pokud odejde od partnera, byla schopna uživit sama,“ uvádí Vlasta Petríková, pracovnice Intervenčního centra českobudějovické Diecézní charity.

Cílem setkávání odborníků není jen hodnocení dosavadních zkušeností, ale také výhledy do budoucna. Práce s oběma aktéry, tedy s obětí i s násilníkem, je jedním z diskutovaných témat. „Ukazuje se, že v některých případech není domácí násilí černobílé a je potřeba, aby se pracovalo s oběma účastníky. Tedy s ohroženou osobou i s osobou, která nezvládá svou agresi,“ říká Dana Bedlánová z  Intervenčního centra Diecézní charity České Budějovice.

Text: Věrka Michalicová a Vlasta Petríková