Kronika z roku 1931

1931 - Sociálně charitativní odbor Kat. Akce

pořádal v uplynulém roce 1931 tři schůze svých odborových rádců a rádkyň při nichž se zabýval skoro výhradně rozhovorem o laickém apoštolátu svého členství, poněvadž činnost charitativní si reservovalo ředitelství samo pro sebe.

Pod vlajkou odboru, charitativního tj. spíše pod ochranou diec. svazu charity, jenž je odnoží říšského svazu charity – působil v uplynulém roce jako léta předešlá Svaz katol. žen a dívek a ženský odbor Katol. Akce pod vedením své referentky odborné učitelky měšť. škol zdejších pí. Ludmily Mayerové, jenž v uplynulém roce sebral pro chudé a potřebné celkem 2430Kč, z nichž 500Kč bylo věnováno nezaměstnaným dělníkům, 240Kč ředitelství Katol. Akce 1000Kč na vánoční ošacení. Obuvi bylo rozdáno dospělým i dětem prostřednictvím sester Charitek 12 párů . Celkem tedy 26 párů bot, Mimo to rozdáno hojně šatů obnošených i zánovních jednak přímo potřebným spolkovými členkami jednak i prostřednictvím sester Charitek. V obchodě vlněnými látkami Myslivcově vyprášeno bylo pro činnost charitek na 60m. flanelu, barchetu a vlněných látek. Chudému bohoslovci ve zdejším kněžském semináři věnováno 150Kč na knihy, chudému starci 50Kč na bačkory, několika chudým ženám byla zaopatřena podpora u městské chudinské komise. Besídce dívek, jednak aby členky její mohly účastniti se escerxcicu a jednak studií věnováno 500Kč. Toto vše je charitativní činnost samostatného svazu žen a dívek a ženského Odboru Katol. Akce za r. 1931.


Velmi čile vedou si některé charitativní odbory v jiných městech naší diecéze. Tak např. dostal se nám do rukou výkaz činnosti Katol. Akce (odbor charitativní v Klatovech za rok 1931 jejž zde doslovně opisujeme:

Chudým na potravinách rozdáme:

v I. čtvrt………………………..…za Kč 820,-
v II. čtvrt…………………….……za Kč 750,-
v III. čtvrt…………………………za Kč 760,-
v IV. čtvrt…………………...……za Kč 790,-
v V. čtvrt…………………………za Kč 710,-
na děkanském úřadě ……...…za Kč 1250,-
Celkem:………………………..… Kč 5080,-

Pro nezaměstnané spolek „Vlast“ Kč 200,-
Mariánská družina Kč 100,-
děkan P. Muchka Kč 150,-
Celkem Kč 450,-


Mimo to konány dvě nadílky péče spolku katol. paní a dívek „Vlast“ a rozdáno chudé mládeži:

7 zimníků pro hochy,
2 šály pro hochy,
1 kabát pro dívky,
1 kalhoty pro hocha,
18 košil,
12 párů bot,
16 dívčích šaty,
5dívčích pláštů,
1 vesta pro dívku,
4 sukně dívčí,
3 svetry,
7 kamaší,
8 párů punčoch,
5 čepic dívčích,
7m. flanelu na prádlo,
1 kožešina,
6 párů rukavic,
2 zástěrky.

Podepsán je Viktor Muchka, děkan.

Poněvadž podepsanému referentovi sociálně-charitního odboru dán byl pokyn, aby pro katol. Akci nesbíral žádných peněz zachoval se dle toho a uspořádal pouze obvyklé sbírky peněz i naturulií nařízené říšským svazem charity ve prospěch všech sirotčinců a jiných charitativních ústavů, jakož i potřebných opatroven v diecesi českobudějovické. Nezaměstnanému dělnictvu v Čes. Budějovicích věnováno bylo ze sbírky 1256Kč a z naturalií 60g bramborů sestrám charitkam na rozdělení mezi strádající. Mimo to poděleny také ústavy pražské, např. Vincentčinu v Břevnově pro mrzáčky, slepý na Kampě, na Hradčanech a Klárovu ústavu, hluchoněmým v Krči a zmrzačeným dívkám v Praze (růžencová výrobna). Také byli poděleni ze sbírek našich v jednotlivých místech místní chudí např. v Suchdole n. Luž. v Dobrži, v Bílku u Bosňan i v některých jiných místech, kde duchovní správcové sami již o to pečovali. Přes to přeze všecko ještě zbylo dost peněz i naturalií pro vl. sirotčincům v diecési českobudějovické, diecésní ústav hluchoněmých, stud. i kněžský seminář, jakož i stud. konvikt. Br. Nejsv. Svát. Oltářní, 9. opatroven, jímž se všem zásluhou řížského svazu charity co rok, mimo oba semináře a stud. konviktu dostávají značnější subvence z ministerstva sociální péče, které letos dostalo od ministerstva financí na poskytnutí subvencí 14. milionů Kč. Ale z těchto 14. mil. věnovalo ministerstvo sociální péče katolickým sirotkům , dětem opuštěným a zanedbaným, slepým, hluchoněmým, mrzáčkům, a batolatům v celé republice 923.700Kč, kdežto ostatních 13.076.300,-Kč ponecháno ústavům a péčím nekatolickým.

K činnosti laického apoštolátu připomínáme, že horlivým, členkám našim pí. Kateř. Schaffelhoferové, majitelce domu, pí. Bedlivé, dělnici tovární, pí. odborné učitelce měšť. škol L. Mayerové, P. Berounskému, majiteli realit ve Čtyřech Dvořích podařilo se v uplynulém roce přivésti zpět do církve katolické celkem 30 osob a umožniti 4 katolické svatby lidem žijících v divokém manželství. Mimo to všichni zde jmenování, zvláště p. Berounský a pí Matoušková, představená III. řádu (jenž dává charitám potřebné informace) pohnuli značný počet osob, které již po dlouhá léta vyhýbali se všem úkonům náboženským, že konečně jednak kajícně přijali Svatých Svátostí a jednak se dali před smrtí zaopatřiti. - V té věci zvláště blahodárně působí p. Berounský, jenž používá ve Čtyřech Dvořích z nejenom značné vážnosti a vlivu, ale má též obratný takt a vlídnost vpravdě apoštolskou, aby získal ty, kteří již po dlouhá léta se všech úkonů náboženských stranili a z katolické víry si i posměch tropili.

Neumělým velmi dobré rady poskytuje a žádosti píše p. ředitel pošt. v.v. Jiří Linhart a pravidelné informace o hodných i nehodných chudých poskytuje charitkám odborná učitelka měšť. pí. Lidmila Mayerová a představená III. ř. pí Matoušková, vdova po krejčovském mistru. Na konec pro zajímavost ještě malý obrázek:

V červnu 1930 vrátila se církve ř.k. Růžena Matýsková, bydlící u své babičky katoličky Zetkové, manželky dělníka ve hnojovce – Kostelní ul. 26. 17. května 1931 byla Růžena u slavného sv. přijímání se tř. III. (byla již v V. tř.) velký obrázek „ Ježíš přítel dítek“ Pak matka I. sv. příjmání působil na mladší Vlastu IV. tř., že si na otci vyžádala podepsání přihlášky do církve ř. kat. a 27. června 1931 přičiněním a obětavostí pí. Bedlivé pokřtěna na jméno Anna Vlasta, pí. Bedlivá byla děvčeti kmotrou, děvčeti koupila mu na šaty a babičce dala 50Kč, z čehož mají všichni radost.

Při říjnové sbírce charity bylo sebráno v roce 1931 na penězích: Kč 16.551,- a rozděleno charit. ústavům : slepým, mrzáčkům a chudým 14.000,-Kč v těchto 14.000,- je obsažen obnos 1.256,-Kč, které byly poukázány nezaměstnaným v Čes. Budějovicích – a 60g brambor odevzdáno sestrám charitkám k rozdělení.

Naturalií sebráno a rozdáno:
bramborů 26.786kg, pšenice 1.100kg, žita 2.648kg, mouky 243kg, zelí 250kg, zeleniny 217 kg, mrkve 10kg, králíky živé 3 kusy.

Všechny tyto naturalie rozdány:
Nezaměstnaným v Č. Budějovicích, 9. opatrovnám, vl. sirotčincům, 3. ústavům pro slepce, 1. útolně pro hluchoněmé v Krči, diec. ústavu pro hluchoněmé v Čes. Budějovicích, 2. stud. a kněžskému semináři. Na opravu kostela ve Vřesině a chudým v Suchdole n. Luž. v Dobrži a Bílku.

V roce 1931 v hejtmanství českobudějov.
- vystoupilo z církve ř.k. 330 duší
- navrátilo se do církve ř.k. 485 duší
- civilních sňatků bylo 139
- novor. dětí nebylo pokř. 49
- civilních pohřbů bez kněze 31
- civil. ohlášek 170


Přehled sociálně charitativní činnosti na Českobudějovicku v roce 1931.

Organizace katol. charity na Českobudějovicku je poměrně mladého data, mimo to jihočeská pahorkatina jest nejméně úrodným a zámožným krajem českým, proto se jižní kraje české a zvláště moravské. Než i při své chudobě se přičiňujeme, seč stačí naše síly.

Diecése českobudějovická má 281 farností ryze českou, 74 farností ryze německé, 77 farností smíšených. Náš svaz charity se ustavil stanovami státně i církevně schválenými teprve dne 30. září 1928. jednotný pro obě národnosti se společným předsedou vys. důst. p. prelátem kanovníkem Dr. Kjanem Praschlem, místo předsedou pro německou oblast diecése jmenován profesor při něm.pedogogiu msgr. Dr. Vavřinec Niescher, pro českou oblast katecheta při českých měšť. školách msgr. František Jedlička. Obě sekce německá i česká pracují jednotně a svorně každá ve své vlastní oblasti, zde podáme pouze činnost sekce české v r. 1931.

Farní svazů charity bylo a jest v naší diecési pouze 40 a to proto, že kolky a státní poplatky spojené se zřizováním farního svazu charity činní přes 38Kč. Aby se peníze zbytečně nevydávaly, zas tupují farní svazy charity a v jejich intencí pracují charitativně sociální odbory katol. akce, které jsou zřízeny a činny téměř ve všech farnostech českobudějovické diecése. Činnost jejich v roce uplynulém byla přerozmanitá a vztahovala se na všechny odbory charity, mimo veřejných nemocnic a chudobinců, které zřizuje většinou jen obce a okresy, zřizovali a upravovali jsme nejen sirotčince, vychovatelny a opatrovny, nýbrž i ústavy odborné. Veřejných nemoc. nichž působí katol. řeholnice, zde máme celkem i ošetřování nemocných po domech se věnují milosrdné sestry sv. Vincence v Chudicích u Klatov a v Disendorfu u Horšovského Týna. Mimo to maj. mil. sestry sv. Karla Borom. útulnu pro lidi sesta a neduživé v Čes. Budějovicích. Školské sestry v Horažďovicích a dětská ozdravna v Jilovicích.

Českých sirotčinců v nichž působí školské sestry a N.D. z Horažďovic bylo zde loni 11, a jedna chlapecká vychovatelna ve Staňkově u Plzně. Loni v nich bylo vychováno 232 dětí, ročním nákladě 447.167,95Kč. Tak zde máme diecésní ústav pro děti hluchoněmé jakož i útulnu pro hluchoněmé dívky škole odrostlé, studentský seminář pro 140 studentů loni jich tam bylo 138, z abiturientů jeho vstoupilo po maturitě 18 do kněžského semináře neboli alumnátu, jehož letošní první ročník vykazuje 35 bohoslavců. Pod patronátem diecézního svazu charity jest ještě soukromý studentský konvikt bratří nejsv. Svátosti oltářní, v němž loni bylo 25 chovanců stálo nákladem 135.476Kč. Vydržování 56 bohoslovců stálo 120.987,66Kč. Na ně stát přispěl pouze 24.000Kč. 138 studentů ve studentském semináři 301.498Kč, 105 hluchoněmých se vyžádalo 262.922Kč nákladu.
Českých opatroven pro dítky 3-6 leté řízených katol. řeholnicemi, bylo celkem 15, zapsáno a chodilo do nich 890 dítek, celkový náklad na ně činil 194.055Kč.

Pro lidi sestárlé a osamělé pensisty mají zde velkou útulnu s prostornou zahradou sestry sv. Karla Boromejského, o chudé pečuje 7 konferencí sv. Vincence ročním nákladem skoro 50.000Kč. Intensivněji v tom směru pracovala katolická akce, která jednak přímo, jednak prostřednictvím tří sester charitek rozdala strádající chudině jak potraviny, šatstva, prádla, otopu jakož i potravin a peněžitých podpor na činži skoro na 50.000Kč.

Sester charitek III. řádu sv. Františka působilo na Českobudějovicku loni celkem 9 a to v Čes. Budějovicích od 8. března 1931. tři, v Bechini u Klatov od 8. dubna, dvě ve strakonicích od 2. května a v Březnici u Příbrami od 18. června 1931 též po dvou. Byly zde vydržovány jednak ústavy katolickými a spolky, jednak se jim dostávalo hojně darů pro jejich laický apoštolát mezi, chudinou co všecko prošlo jejich rukama potravin, šatstva, prádla, obuvi i peněz v jediném roce 1931, nikterak však nenadsazujeme, odhadujeme-li však byla nejen charitativní, nýbrž i sociální jakož i apoštolská – byl to praví laický apoštolát, v některých místech své působnosti měly péči o čistotu chrámu Páně, měly na starosti roucha i prádlo kostelní, praly, šily a spravovaly jak toho potřeba žádala. Ošetřovaly po domech úplně zdarma chudé nemocné, samy je vyhledávajíce, při tom však nezapomínaly na nejubožejší z ubohých na chudé, zanedbané, osiřelé a opuštěné děti, soukromě je vyučujíce sv. náboženství – zvláště děti konvertitů i konvertiky dospělé, těm pak kdož žili v manželství divokém, snažili se umožniti řádný svazek manželský. Snad zvláště zřizování celoročních útulků a besídek pro děti pracujícího dělnictva, a obětavá práce pro trpící vůbec, přispěly k tomu, že v roce 1931 na českobudějovicku počet konversí značně stoupl; v roce 1930 např. bylo zde 596 odpadů od církve, ale pouze 428 návratů, kdežto hned rok potom byl poměr opačný 330 odpadů, ale 485 návratů do církve. Je ovšem pravda, že mimo charitek v témž směru působily též osoby, jiné např. pí. Bedlivá a Schaffelhoferová ze svazu paní a dívek jakož i jejich předsedkyně pí. Odborná učitelka Ludmila Mayerová a jiní.

Vyjádřeno čísly vydalo se soukromě v roce 1931 v diecési českobudějovické na kněžský dorost 533.961Kč; na sirotky, děti opuštěné a zanedbané 447.167Kč, na děti hluchoněmé 262.922Kč, na vydržování katolických opatroven 194.065Kč, na umenšované bídy nuzných, trpících a strádajících bez rozdílu náboženství – ovšem jenom prostřednictvím organizací katolických, okrouhle 200.000Kč, vše dohromady 1.638.135Kč.

Mimo to bylo sebráno farními svazy a odbory charity 26,786 kg brambor, 2.648 kg žita, 1.100 kg pšenice, 250 kg zelí, 243 kg mouky, 227 kg zeleniny a jiné maličkosti. Uvedou-li se darované naturálie na peníze a připočte-li se k tomu aspoň co se věnovalo chudině a ubohým dětem jejím cestou soukromou, budou celkem nejméně 2 miliony Kč věnované v roce 1931 na českobudějovicku k umenšení bídy trpících a strádajících, k nasycení hladovících a k osušení slzých plačících. Není to mnoho, ale na málo zámožné kraje jihočeské je to číslo poměrně dosti značné.

Spolků s účelem a programem výslovně katolickým bylo na Českobudějovicku v roce 1931 celkem 35, z nich se pouze tři věnovaly výhradně záchraně mládeže osiřelé, opuštěné a zanedbané, jenom péče o chudé děti hluchoněmé, jeden má ve stanovách mimo péči o křesťanskou výchovu dětí též prohloubení náboženského života v rodinách, ostatní pak vesměs péči o chudinu bez rozdílu náboženství a zvláště péči o děti jak malé, tak i školou povinné.

Z těchto spolků sdružených vesměs v diecesním svazu charity zvláště zvláště čile si vede spolek paní a dívek v Čes. Budějovicích a pak farní svazy v Klatovech a ve velké Chýšce u Pacova. Farní svaz Klatovský sebral a také ovšem rozdal roku 1931 místním chudým dospělým i dětem 5.830Kč, mimo to hojně šactva, prádel i obuvi. – Farní svaz ve Velké Chyšce – v malé farní osadě, která má pouze 1.102 katolíky a 21 odpadlíků věnováno bylo na účele charitativní a prvním roce 1931 založení 1.468Kč 80h.

Výhradně záchraně opuštěné a zanedbané mládeži českobudějovické se věnuje spolek „Serafínské dílo lásky na záchranu mládeže“ se sídlem v Čes. Budějovicích; děti české dává vychovávati ve třech vlastních útulcích a to v Červených Dvorcích u Sušice; v Koutu na Šumavě u Domažlic a ve Staňkově u Plzně; děti moravské posílá do malého rodinného sirotčince sv. Josefa cth. sester Rafaelek v Biskupicích u Hrotovic. V roce 1931 věnoval na výchovu a výživu 112 chráněnců svých přes 200.000Kč., kromě celého výtěžku ze selského hospodářství o 19 hektarech plodné půdy. S malou subvenci ministerstva sociální péče nutno vše hraditi soukromými dary a příspěvky. V roce 1931 získal spolek darem menší činžovní dům s rozsáhlou zahradou a sadem ovocným ve Smečně u slaného v Čechách. Ministerstvo sociální péče dalo spolku pokyn, aby ve Smečně v darované zahradě zřídil ještě s útulkem pro batolátka, protože v Čechách ústav podobný dosud neexistuje. Leč Bohu buď žalováno, že všechny dosavadní výzvy a prosby v tom směru otištěné ve velkých dennících pražských Lidových a Národních listech vyzněly úplně naplano; pouze šlechetná čtenářka Národní Politiky, Jitka Vašíčková poslala k tomu cíli 500 kč, s nimiž ovšem nelze ničeho začíti. Kéž nejdůstojnější episkopát československý blahovolně pomůže snaživému spolku serafínské dílo lásky na záchranu mládeže šlechetnou myšlenku uskutečniti a získati jí příznivce a obětavé mecenáše!