Děti z Běloruska odpovídaly na otázky novinářů na tiskové konferenci
Jedenáct dětí hostí od sobotní půlnoci (9. 8. 2014) Diecézní charita České Budějovice. Připravila pro ně pestrý program. Jeho součástí je i setkání s adoptivními rodiči, kteří děti finančně podporují v projektu Adopce na dálku.
Během jedenácti dnů na děti čeká oficiální přivítání na českobudějovické radnici, návštěva historického centra Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Českého Krumlova, těšit se mohou i na Dívčí Kámen a Šumavu. A také na svoje jihočeské adoptivní rodiče. Stráví s nimi celý víkend, aby se vzájemně poznali a společně užili „rodinné“ atmosféry.
Chtěl bych žít v Budějovicích
„Moc se mi líbí České Budějovice, kdybych měl možnost, tak bych tady rád žil. V obchodech je velký výběr oblečení i potravin. Budějovice jsou velké město, sám žiji na menším městě, u nás nejsou takové možnosti jako tady v Budějovicích“ řekl na pondělní tiskové konferenci 11. 8. 2014 šestnáctiletý Arťom, nejstarší ze všech dětí. V dospělosti se chce stát profesionálním řidičem.
Jen o trošku mladší Jelizaveta byla v Budějovicích už loni. Tenkrát vycestovala z Běloruska vůbec poprvé. Letos byla vedena pouze jako náhradník, a protože se pro jedno dítě nepodařilo vyřídit cestovní doklady, mohla se do České republiky podívat znovu. „Moc se mi tady líbí lidé. Jsou tady velice dobří a příjemní,“ říká Jelizaveta. Patnáctiletá dívka je sirotek, vyrůstá v pěstounské rodině. Mezi její zájmy patří hra na hudební nástroje. Nyní dokončila základní vzdělávání a od září nastupuje na ekonomickou školu.
Na krátkou chvíli se ujala slova i Veronika Šeljuk z Charity Pinsk, která děti na cestě doprovází. „Děkujeme všem, kteří děti v projektu Adopce na dálku podporují, i těm, kteří se zasloužili o náš pobyt tady,“ vyjádřila Veronika Šeljuk.
Účast na tiskové konferenci byla pro všechny kromě Jelizavety premiérou. Na dětech bylo znát, že nejsou zvyklé veřejně vystupovat. Trému ztratily, když skončila oficiální část a novináři si s nimi volně povídali.
Loni jsme čekali při kontrole na hranicích s Běloruskem 12 hodin
O tom, jak probíhala cesta dětí z Běloruska do jihočeských Budějovic, promluvil na tiskové konferenci Roman Tlapák, vedoucí Humanitární pomoci a rozvojové spolupráce českobudějovické Diecézní charity. Právě R. Tlapák děti doprovodil z Terespolu, který leží přímo na polsko – běloruské hranici, až do Českých Budějovic. „Máme zkušenost, že je velmi problematické dostat se do Běloruska. Při kontrole projektu Adopce na dálku v listopadu loňského roku jsme čekali na hranicích 12 hodin, než nás pustili do Běloruska. Chtěli jsme se toho nyní vyvarovat, proto jsme přespali v polském Terespolu. Děti z běloruské diecéze Pinsk přicestovaly do Terespolu vlakem, cesta sem trvá zhruba dvě hodiny,“ upřesnil R. Tlapák. Čekal tu na ně v sobotu ráno společně s autobusem společnosti ČSAD, do Českých Budějovic přicestovali až kolem půlnoci. „Rád bych poděkoval společnosti ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s., která nám vyšla vstříc a dala velmi příznivou cenu, doplňuje Roman Tlapák.“
Adoptujte si dítě na dálku
Projekt Adopce na dálku v Bělorusku umožňuje vzdělávání a zajišťuje zdravotní péči dětem z nejchudších rodin a podporuje prostředí, ve kterém děti žijí. Od roku 2006 bylo adoptováno celkem 195 dětí. Nyní má podporu přes 70 dětí a dalších 30 dětí na adoptivní rodiče teprve čeká.
Adoptivní rodičovství je o finanční podpoře konkrétního dítěte. Pro děti, které navštěvují základní školu, je roční příspěvek 5 000 Kč a pro děti, které studující střední a vyšší školy, je to 6 000 Kč (jednorázově nebo formou čtvrtletních, měsíčních splátek). Informace o dětech, které jsou na seznamu čekatelů, naleznete tady.
Text: Věrka Michalicová