České Budějovice hostily celostátní zdravotnickou konferenci Charity ČR
České Budějovice – Již v pořadí osmý ročník celostátní zdravotnické konference Charity ČR se uskutečnil 19. a 20. září v Českých Budějovicích na Zdravotně sociální fakultě JU. Hlavním pořadatelem konference byla českobudějovická Diecézní charita. Stěžejním tématem všech příspěvků letošního ročníku byla kvalita ošetřovatelské péče, především v přirozeném (domácím) prostředí klienta, ale také mezilidské setkání mimo pracovní proces.
Českobudějovická Diecézní charita jako poslední z osmi diecézí uspořádala v prostorách hlavní budovy Zdravotně sociální fakulty JU již osmou celostátní konferenci zdravotní péče Charity Česká republika. Tato konference se konná vždy jednou za dva roky. Dvoudenní konference, konaná 19.–20. září 2019, byla cílena na kvalitu ošetřovatelské péče v přirozeném (domácím) prostředí klienta, a to z různých odborných perspektiv.
Mezi přednášejícími vystoupili především sami interní zaměstnanci z celorepublikové sítě Charity – zdravotní sestry, sociální pracovnice, poradce pro pozůstalé, ale také externsté – vysokoškolští pedagogové, lékaři či advokáti. Tito všichni předávali své znalosti a zkušenosti osmdesátce posluchačů z řad zaměstnanců Charity ČR – největšího nestátního poskytovatele zdravotnických a sociálních služeb v České republice.
Konferenci ve čtvrtek ráno otevřel úvodním slovem ředitel Diecézní charity Č. Budějovice Jiří Kohout, jehož přáním bylo, aby se účastníkům konference líbila, byla pro ně užitečná po odborné i lidské stránce, a především si odpočinuli od své mnohdy velmi náročné práce. Českobudějovický pomocný biskup a prezident Charity Česká republika Pavel Posád podtrhl důležitost osobního setkání tváří v tvář těch, kteří společně táhnou za jeden provaz.
Přednášející z interních i externích řad se věnovali zdravotnickým a sociálním tématům, včetně přesahu do oblasti práva, etiky či teologie. Často byla zmiňována důležitost mezioborové spolupráce.
První z příspěvků, přednesený Alenou Polanovou, dal nahlédnout do tématu geriatrické křehkosti – tedy problematiky péče o nemocné osoby vyššího věku. Další tématem byla možnost využití dlouhodobých cévních vstupů u onkologicky nemocných pacientů. MUDr. Martin Polák potvrdil, že s tímto kvalitně ošetřovaným vstupem může paciet fungovat i přes 30 měsíců. Po polední pauze vystoupil Ondřej Doskočil ze Zdravotně sociální fakulty JU, kdy se představil nejen jako vysokoškolský pedagog, ale především jako nemocniční kaplan českobudějovické nemocnice. Přiblížil tak mnohým důležitost své netradiční profese a všeobecně lidskou potřebu spirituality. Následovalo představení zkušeností Domácího hospice Davic vrchní zdravotní sestrou Charity Kyjov Blaženou Hanákovou. První den koknference uzavřela Anna Nevečeřalová, advokátka se zaměřením na zdravotnické právo, která pohovořila o problematické dříve vyslovených přání pacienta. Následný program byl pojat odpočinkově prohlídkou Budějovického Budvaru, n.p. a následným večerním posezením v pivnici Budvarka v areálu pivovaru.
V pátek uvítal účastníky ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo. Připomněl "husarský kousek" Charity ČR. Té se v posledních měsících podařilo dostat téma domácí zdravotní péče více do médií, povědomí veřejnosti i politiků, a to díky stávkové pohotovostí a peticí DOMA JE DOMA, pod kterou se podepsalo více než 36 tisíc podporovatelů. Opět podtrhl důležitost a nenahraditelnost domácí péče, houževnatost pracovníků domácí péče a jejich chuť pracovat pro Charitu. Péče doma má totiž jiný charakter než ta v nemocnicích – práce sester není jen o převazu a infuzi, ale především o navázání vztahu s paciety. To potvrdila i většina z přednášejících v obou dnech, včetně Ivy Valerové, vrchní sestry domácí hospicové péče v Červeném Kostelci, kde tato služba vznikla při vůbec prvním kamenném hospicu vybudovaném v České republice v roce 1996. Představila krátký dokument MEZI NEBEM A ZEMÍ, jehož opravdovost a lidskost dojala k slzám i řadu zkušených profesionálů z domácí zdravotní péče. Následoval příspěvek Ludmily Novákové, vrchní sestry a poradkyně pro pozůstalé Domácí zdravotní péče Charity Zábřeh, věnovaný doprovázení umírajících. Z Kyjova dorazil všeobecný praktický lékař MUDr. Dušan Zhoř, jenž představil dobré zkušenosti s domácí péči, její pozitiva i nesnáze s pacienty či rodinnými příslušníky. Závěrečný příspěvek konference patřil ředitelce Oblastní charity Písek Daně Vejšické, která prezentovala dobrou praxi písecké Charity v rámci mezilidské a mezioborové spolupráce při řešení zdánlivě neřešitelných lidských příběhů.
Konferenci uzavřel závěrečným požehnáním a přáním šťastných návratů P. Stanislav Brožka, prezident Diecézní charity České Budějovice.
Děkujeme všem přednášejícím a účastníkům za milé lidské setkání.