Biskup Kročil požehnal v Budvaru světlý ležák. Výtěžek z piva pomůže Charitě.
České Budějovice – Biskup Vlastimil Kročil ve středu 4. září požehnal zvláštní várku světlého ležáku Budějovického Budvaru. Požehnaný ležák se bude stejně jako v loňském roce prodávat v průběhu českobudějovických Adventních trhů. Celý výtěžek z prodeje pivovar věnuje Diecézní charitě České Budějovice na podporu dobrovolnictví. Na ručním balení a prodeji Požehnaného ležáku se budou letos podílet dobrovolníci z pivovaru i Diecézní charity. 124 litrových lahví pak opět poputuje do Vatikánu jako dar Svatému otci papeži Františkovi.
Unikátní propojení národního podniku Budějovický budvar, Biskupství českobudějovického a Diecézní charity České Budějovice pokračuje i v tomto roce. Budvar chce letos vyrobit a prodat více piva a zvýšit také konečný výtěžek. Peníze získané z prodeje točeného i lahvovaného piva limitované edice použije Diecézní charita České Budějovice na podporu Dobrovolnického centra. 124 ručně balených litrových lahví pošle pivovar opět jako dar Svatému otci papeži Františkovi. Do Říma vycestuje také vybraný klient charitní služby. „Ruční balení a prodej požehnaného piva už jsou téměř tradicí našeho pivovaru. Především díky dobrovolníkům z řad zaměstnanců pivovaru a Diecézní charity jsme loni na dobročinné účely mohli věnovat 216 tisíc korun. Přál bych si, aby letošní částka byla ještě vyšší,“ říká Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru a dodává: „Jsme rádi, že můžeme přes Diecézní charitu vracet zpátky něco do společnosti.“
„Tento předvánoční počin vznikl spontánně, jako neplánovaná akce, která se stále vyvíjí. Hodnotím ji velice pozitivně. Partnerství s Budvarem, jako místním, tradičním a světoznámým podnikem, je velká věc. Získané finanční prostředky z prodeje piva jsou bonusem, jenž velice napomůže podpoře dobrovolníků. Dobrovolnické centrum provozujeme již 15 let a za dobu jeho fungování jím prošly stovky dobrovolníků. Jedná se o největší dobrovolnické centrum v Jihočeském kraji. Aktuálně koordinujeme asi 100 aktivních dobrovolníků,“ doplňuje ředitel Diecézní charity Jiří Kohout.
Společnou iniciativu kladně hodnotí také biskup Vlastimil Kročil. „Je pro mne velikým potěšením, že mohu již potřetí požehnat mimořádné várce českobudějovického piva. V minulém roce získala tato iniciativa konkrétní podobu charitativní pomoci na místní úrovni. ... Věřím, že se i při letošním adventu setkáme s lidmi dobré vůle, kteří společně s námi tento humanitární záměr podpoří,“ řekl biskup Vlastimil Kročil.
Mnozí by se mohli ptát, na co dobrovolníci potřebují peníze, když veškeré činnosti dělají zdarma a ve svém volném čase ... „Dobrovolníci pomáhají sice bez nároku na odměnu, ale potřebují zázemí a podporu, např. když vstupují do sociálních služeb, do domácností seniorů, do nemocnice, pracují s dětmi nejen v charitních zařízeních, ale i v jiných organizacích. Je nutný tedy určitý servis, zaškolení, dobrovolník musí vědět, jak ke klientovi přistupovat, jakým způsobem práci vykonávat. I v průběhu dobrovolnické činnosti mohou nastat nesnadné situace, se kterými si neví rady. Od toho jsou tu koordinátoři, jenž dobrovolníkům radí a zajišťují supervize. Současně je potřeba prostorové a materiální zázemí, v němž se doučují děti ze sociálně slabých rodin, pořádáme příměstské tábory, víkendové pobyty a v létě tradičně dětský tábor. Na toto všechno potřebujeme finanční prostředky, které se na dobrovolnictví neshání zrovna snadno,“ připomíná ředitel Jiří Kohout. Dobrovolnické centrum Diecézní charity Č. Budějovice nevysílá dobrovolníky a neposkytuje metodický servis pouze charitním organizacím, ale také dalším zařízením po celém Jihočeském kraji – např. českobduějovickému FOKUSu, CSS Staroměstská, CSS Empatie, a nově třeba i Hospicové péči sv. Kleofáše v Třeboni.
Text:
M. Baráková