Běloruská Charita se podělila o své zkušenosti i jinakost
České Budějovice – Do jižních Čech zamířila 16. října delegace z Arcidicézní charity Minsk-Mogilev. Během několikadenního hostování poznávala vzácná návštěva z Běloruska činnosti a služby Charity v českobudějovické diecézi, ale také prezentovala vlastní služby a zkušenosti ze své mateřské země. V pátek 18. října se na podvečerní besedě dostalo i na běloruské projekty, na nichž se podílí díky českým sponzorům a Tříkrálové sbírce také Diecézní charita České Budějovice.
Do Českých Budějovic zavítala na několikadenní návštěvu Diecézní charity Č. Budějovice jedenáctičlenná delegace z Arcidiecézní charity Minsk-Mogilev. Inspirující setkání spojené s poznáváním projektů a jinakosti poskytování sociálních a zdravotních služeb v Bělorusku se konalo v pátek 18. října od 17 hodin v zasedací místnosti českobudějovické diecézní Charity. „Toto setkání je jedinečnou příležitostí seznámit se nejen s rodilými Bělorusy, ale také s Jihočeškou Ludmilou Plátovou, která v Bělorusku dlouhodobě žije i pracuje, a nyní je také novou spolupracovnicí projektu Adopce na dálku v Bělorusku,“ uvedl ředitel Diecézní charity Č. Budějovice Jiří Kohout a dodal: „Diecézní charita Č. Budějovice dlouhodobě podporuje běloruskou Charitu v rámci společných projektů, a to ve dvou tamějších diecézích – arcidiecézi Minsk a diecézi Pinsk. Toto setkání bereme také jako příležitost pro adoptivní rodiče setkat se s novou koordinátorku, která působí přímo v místě pomoci." Ředitel Kohout také osobně poděkoval dlouholeté pracovníci projektu Adopce na dálku Tatjaně Šerákové, která se dále nemůže tomuto projektu věnovat.
Ludmila Plátová představila krátkým filmem široké spektrum činností Minské Charity – například Centrum sv. Lukáše, které poskytuje sociálně slabým rodinám s onkologicky nemocnými dětmi dočasné ubytování při ambulantní léčbě dětí v blízké nemocnici. Ubytování využívají rodiny z celého Běloruska bezplatně, nejčastěji se jedná o chudé rodiny z malých vesnic, pro které je nedosažitelné sehnat v Minsku jiné ubytování. Tyto rodiny maximálně podporuje tamější Charita po materiální i psychické stránce, vyplňuje trávení volného času nejrůznějšími podpůrnými aktivitami. Hojně je využívána i trampolína, kterou pomohla zafinancovat Diecézní charita Č. Budějovice. Dalším projektem je odlehčovací služba Tabita. Cílem této služby je pomáhat tam, kde není dostupná jiná, především státní, forma pomoci, a reagovat na potřeby nemocných a jejich rodin. Pracovníci pečují především o seniory a lidi s těžkým zdravotním postižením, a také poskytují podporu pečujícím, jelikož mnozí z nich nevědí, jak se o nemocného člověka starat. Oba zmíněné běloruské projekty jsou finančně podporovány z výnosu Tříkrálové sbírky Diecézní charity Č. Budějovice. „Jsem rád, že máme možnost strávit několik dní v České republice. Každá příležitost vycestovat nám umožňuje poznat spoustu nového a nabrat nové zkušenosti z jiných zemí. V postsovětském Bělorusku Charita začínala zcela od nuly. Podpora státu stále není taková, jako zde v ČR. Jsme Diecézní charitě Č. Budějovice velice vděčni za jakoukoli podporu našich projektů,“ doplnil bratr Andrej Zhylevitch, ředitel Arcidiecézní charity Minsk-Mogilev. Běloruská delegace na jihu Čech navštívila mimo jiné i chráněné bydlení pro osoby se zdravotním postižením Dům sv. Františka ve Veselí nad Lužnicí a Dobrovolnické centrum zřizované Diecézní charitou, Dům sv. Pavla a Pečovatelskou službu Městské charity Č. Budějovice nebo Domov pro matku a dítě sv. Alžběty Farní charity Veselíčko.
Ludmila Plátová informovala sponzory Adopce na dálku v Bělorusku o změnách v pinské Charitě. Nové vedení je nakloněno další spolupráci s českobudějovickou diecézí. Do projektu se nyní dostalo dalších 30 nových dětí a budou se hledat noví rodiče, problémy však dělá běloruská administrativa. Volné děti k podpoře jsou postupně přidávány na webové stránky současně je připravován nový a přehlednější web. Adoptivní rodiče umožňují dětem navštěvovat zájmové kroužky, platí jim školní potřeby, oblečení či zdravotní péči. „Jestliže chceme pomáhat těm, kteří jsou na tom nejhůř, např. dětem v rodinách, kde je problém s alkoholem, tak je třeba poskytnout věci přímo dítěti a nedávat rodinám peníze napřímo,“ zdůrazňuje Ludmila Plátová.
Text a foto:
Martina Baráková