Začíná půst doprovázený Postní almužnou. Můžete prospět sobě i lidem v nouzi
Ta je pořádána s laskavým svolením České biskupské konference ve všech českých a moravských diecézích a jde o snahou spojit úsilí farností a Charity ve službě bližním v nouzi.
Postní doba je jako příprava na Velikonoce příležitostí vrátit se ke staré postní praxi, protože zvlášť v tomto období křesťané prohlubují svůj vztah k Bohu, bližním a k sobě samému skrze modlitbu, půst a konání dobrých skutků. Ona starobylá postní tradice, na kterou chce Postní almužna navázat, spočívala v tom, že během postní doby dávali křesťané chudým a potřebným to, čeho se během dne sami zřekli. Ve starověku šlo především o jídlo. Křesťané se zříkali snídaně a oběda, které darovali chudým, a sami jedli jen večeři coby hlavní jídlo. Dnešní doba však tuto podobu sociálního rozměru postu dost dobře neumožňuje. Postní almužna chce proto umožnit obnovení této starobylé postní tradice v současných podmínkách.
Kdo se chce letošní Postní almužny zúčastnit, může si při bohoslužbách na Popeleční středu nebo 1. neděli postní v kostele vyzvednou skládací schránku, do které bude během Postní doby ukládat peníze, které ušetřil svým sebezáporem – např. omezením kouření, alkoholu, kávy, sladkostí, zábavy, luxusu nebo jiných potřeb, které nejsou pro život nezbytné.
Doporučuje se, vložit do schránky svou „almužnu“ po zralé úvaze a zhodnocení každého dne, nakolik jsem byl ve svém postním snažení úspěšný. Rodiny mohou mít jednu společnou schránku nebo schránek více. Na spodní straně schránek můžete vyznačit, na co mají být almužny z Vaší farnosti využity.
Kdo se bude Postní almužny 2010 zúčastnil, donese pak na 2. neděli velikonoční schránku do kostela, kde ji odevzdá. Schránky otevře komise složená ze zástupců farnosti (delegovaných správcem farnosti) a Charity. Výnos bude moci použít buď farnost na své sociální aktivity, nebo je podle doporučení na spodní straně schránky využije Charita. Farnost může rozhodnout, která z Charit v diecézi má její almužny dostat.
Postní almužna je tedy výrazem křesťanského odhodlání měnit sebe sama prostřednictvím pomoci druhým. Takto pojatý půst umožňuje vnímat velikonoční tajemství Kristova „vydání se za mnohé“ skrze zřeknutí se sebe sama ve prospěch lidí v nouzi. V tomto způsobu prožívání doby postní je skrytý hluboký sociální rozměr křesťanské víry.
Postní almužna nenahrazuje dar, který dáváte do sbírky při nedělních bohoslužbách na potřeby farnosti a církve.
Michal Opatrný, pastorační asistent DCH ČB